تبلیغات
مهندسی برق - باتری خشك
 
مهندسی برق
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید رحمانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یكی دیگر از عوامل مهم انتخاب UPS در حال حاضر برای كاربران غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای وجود باتری خشك در   UPS است این باتری به كاربر این امكان را می دهد تا بتواند در زمان قطع برق نیز از سیستم خود استفاده كند.در این زمینه ما به كاربران UPS مدل KIN شركت پرسو الكترونیك را توصیه می كنیم زیرا این UPS هم از نظر توان قدرت كافی را دارا می باشد و هم دارای باتری خشك و سیستم Line Interactive است.

یكی دیگر از عوامل مهم انتخاب UPS در حال حاضر برای كاربران غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای وجود باتری خشك در UPS است این باتری به كاربر این امكان را می دهد تا بتواند در زمان قطع برق نیز از سیستم خود استفاده كند.در این زمینه ما به كاربران UPS مدل KIN شركت پرسو الكترونیك را توصیه می كنیم زیرا این UPS هم از نظر توان قدرت كافی را دارا می باشد و هم دارای باتری خشك و سیستم Line Interactive است.

ضمنا برای كاربران حرفه ای UPS مدل SFR كه متعلق به شركت فاراتل است توصیه می شود زیرا این مدل دارای توان بالا و سستم حفاظت از خط تلفن و مودم و همچنین ایزولاسیون می باشد.

البته به جز مدلهای مذكور انواع دیگری از UPS نیز در بازار یافت می شوند مثل UPSهای پیشرانه ال ی آفتاب شرق فاران و... كه البته هر یك معایب و مزیتهای خاص خود را دارند. مثل UPS پیشرانه كه دارای توان پایینی بوده اما به علت اندازه و همچنین باطری خشك داخلی مورد استقبال قرار گرفته.

ضمنا در UPS ای ساخت الی جی و آفتاب شرق هر چند كه از استحكام و قدرت آنها كاسته شده است اما به همان میزان بر ظرافت و زیبایی آنها افزوده شده است كه البته طرفداران خود را داشته و سلیقه های خاصی را جذب می كنند.

پس از ذكر كلیات فوق حال به ساختمان داخلی یك UPS می پردازیم.

UPS های موجود در بازار عمدتا از 4 قسمت مهم تشكیل شده اند كه این قسمتها عبارتند از :

1- قسمت ورودی و خروجی برق و در بعضی از UPS ها كه سستم حفاظت از خط تلفن و مودم را دارند به همراه ورودی و خروجی تلفن.

2- یك ترانسفورماتور دو منظوره كه درمواقعی كه ولتاژ برق شهری كاهش یا نوسان می یابد آن را به ولتاژ استاندارد یعنی 220V می رساند و در مواقعی كه ولتاژ برق شهری افزایش می یابد آن را به حد نرمال می رساند تا به سیستم آسیبی وارد نشود.

3-S قسمت بعدی UP بخش استابلایزر آن است كه وظیفه این قسمت گرفتن بارهای خطی و بارهای غیر خطی وتولید یك منبع یكنواخت برق بدون هیچگونه تغییر در آمپراژ و ولتاژ برق شهری است كه سبب می شود تا با استانداردی بالا امنیت سیستم تضمین شده و به كامپیوتر و برنامه های جانبی آن آسیبی وارد نشود.

4- در نهایت قسمت آخر كه در اكثر UPS ها در انواع قدرت شارژ وجود دارد و تنها در تعداد معدودی از UPS ها مشاهده نمی شود كه عبارتست از یك باتری خشك داخلی كه توانایی ذخیره مقداری برق را در خود دارد. البته این مقدار محدود است و در حال حاضر بهترین نوع UPS در این رابطه در حدود 70 دقیقه توانایی ذخیره برق را برای ساعات قطع برق دارد.

طرز كار این قسمت به این صورت است كه در موقع رفتن برق ویا هر گونه قطعی برق UPS به كمك یك سیستم هوشمند سریعا باتری را از حالت Off به وضعیت On تبدیل می كند و در به این وسیله شخص می تواند از كامپیوتر خود حتی در زمان قطع برق نیز استفاده كند ویا حداقل پرونده های باز شده را ببندد واز برنامه های در حال اجرا خارج شده و در ضعیت Safe (ایمنی سیستم) كامپیوتر را خاموش كند بدون اینكه در این میان احیانا برخی از فایلهای ذخیره نشده از بین رفته وبه هر صورت آسیبی به داده ها برسد.

جالب اینكه مدت زمانی كه UPS (احتیاج دارد تا این تبدیل را انجام دهد چیزی در حدود یك صدم ثانیه است وبه همین علت می شود گفت كه سیستم هرگز با شوك و قطع برق مواجه نخواهد شد و صدمه ای از این تبدیل جریان به سیستم وارد نخواهد آمد.

به هر حال همانطور كه در ابتدای این نوشتار خدمت شما عزیزان عرض شد بسیاری از كاربران می پندارند كه  UPS یك وسیله جانبی و غیر اساسی برای كامپیوتر آنها می باشد و صرفا با توجه به علائق شخصی باید اقدام به خرید آن نمود و یا اینكه اصولا به علت قیمت به نسبت بالای آن در خرید آن كوتاهی می كنند در صورتی كه این طرز فكر كاملا غلط است.

تصور كنید در موقعی كه شخص در حال كار كردن با كامپیوتر خود است ناگهان ولتاژ برق دچار افت شدید شده ویا به هر حال كاهش یا افزایش یابد ویا اینكه اصلا به هر علتی قطع شود در این حال احتمال اینكه برخی از قطعات سخت افزار سیستم شما آسیب جدی ببیند وجود دارد و حتی این امكان را نیز نباید از نظر دور داشت كه ممكن است سیستم شما بطور كامل تخریب شود كه در این موارد قطعا هزینه گزافی به شما تحمیل خواهد شد و امیدواریم كه نگویید این موضوع تا بحال برای ما پیش نیامده زیرا ما امیدواریم كه هرگز خدای نكرده با چنین مشكلی مواجه نشوید اما مطمئن باشید در صورتیكه حتی یكبار هم در طول چندین سال كار با سیستم با آن مواجه شوید آنگاه درخواهید یافت كه ای كاش با داشتن یك UPS به چنین مخمصه ای دچار نمی شدید.

در حقیقت اگر هر كاربر كامپیوتر برای سیستم خود حتی یك UPS ارزان قیمت (در حدود 40 هزار تومان یا كمی بیشتر) تهیه نماید هرگز دچار چنین دردسری نخواهد شد دردسری كه به هر صورت در كمین ماست و هر چند كه ممكن است در طول چند سال كار با كامپیوتر فقط یكبار گریبان ما را بگیرد اما همان یكبار زیاد بوده و می تواند كلی خسارت و وقت وهزینه های اضافی را به ما تحمیل كند.

لذا توصیه جدی ما این است كه حتما برای سلامت وایمنی كامپیوتر یا كامپیوترهای خود از خرید UPS دریغ نكنید وما هم امیدواریم كه در این امر بتوانیم به شما یاری كنیم

نوع مطلب : برقانه، 
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 13 اسفند 1389
سعید رحمانی