تبلیغات
مهندسی برق - نیروگاه بینالود خراسان
 
مهندسی برق
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید رحمانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

احداث نیروگاه بادی پیدا كردن محل سایت عامل بسیار مهمی است تا حداكثر بهره برداری را از نیروی باد بدست آورد.
اطلاعات اولیه برای احداث نیروگاه بادی بینالود توسط ایستگاه هواشناسی حسین آباد آغاز گردید و كارهای مقدماتی آن از سال 74 شروع شد

نیروگاه های بادی

 " نیروگاه بینالود خراسان"

 

احداث نیروگاه بادی پیدا كردن محل سایت عامل بسیار مهمی است تا حداكثر بهره برداری را از نیروی باد بدست آورد.
اطلاعات اولیه برای احداث نیروگاه بادی بینالود توسط ایستگاه هواشناسی حسین آباد آغاز گردید و كارهای مقدماتی آن از سال 74 شروع شد. اطلاعات بدست آمده از ایستگاه در اختیار مهندسین قرار داده شد و پس از مطالعات فراوان سر انجام محل فعلی برای احداث انتخاب گردید.
تونل بادی كه در این منطقه وجود دارد از امام تقی آغاز و تا كویر سبزوار ادامه دارد و محل احداث نیروگاه در دهانه این تونل است و بیشترین بهره برداری را از نیروی باد میكند.
نكته مهم بعدی پس از انتخاب محل نحوه چیدمان واحدها است تا بتوان حداكثر استفاده را از نیروی باد كرد. از چندین طرح ارائه شده سرانجام چیدمان 10×6 انخاب گردید.
در فاز اول 43 واحد از 60 واحد با یستی به بهره برداری برسد. قدرت هر واحد 660  ولت است. از 43 واحد فوق 5 واحد از خرداد 83 به بهره برداری رسیده و مابقی در حال نصب و راه اندازی است.
واحدها با مشاركت ایران و چند كشور خارجی از جمله آلمان و دانمارك به بهره برداری رسیده به طوری كه 60 درصد تولید داخل و 40 درصد تولید خارج است. كل برق تولید شده توسط واحها توسط كابل به پست (132/20) برده میشود و توسط آن به شبكه اصلی منتقل میگردد.
خروجی هر واحد 600 وتوسط ترانسفورماتورهای مجزا به 20000 تبدیل میگردد.
در سطح سایتهای شناخته شده در سطح جهان دو سایت متمایز وجود دارد: سایت آلتامونت پاس كالیفرنیا كه بیش از 7000 توربین دارد و حدود 2 مگا ولت انرژی تولید میكند و دیگری سایت بینالود. وجه تمایز این دو سایت در این است كه در تابستان بیشتر باد می آید و در نتیجه تولیدی این دو سایت در تابستان كه پیك مصرف است پیك تولید هم است.
یك واحد خود از 4 قسمت اصلی تشكیل شده است:
1- امبیدر سیلندر (سیلندر مدنون(
2- برج (تهتانی و فوقانی(
3- نافل (ماشین فونه(
4- نویز كون) دماغه(
ژنراتور نیروگاههای بادی از نوع آسنكرون میباشند.
در ژنراتور آسنكرون بر خلاف سنكرون لغزش میتواند بین 3 تا 5 درصد باشد و در كار ژنراتور اختلالی بوجود نیاورد.
ولی نكته مهم در اینجا انژی بسیار متغییر باد است كه دائما در حال تغییر است و متناسب با آن دور تغییر میكند. لغزش مجاز این ژنراتورها 10 درصد است.
برای كارآیی بهتر لازم است تا ولتاژ القایی در روتور ثابت نگه داشته شود برای این كار از سه مقاومت متغییر 1 اهمی استفاده میشود به طوری كه این مقاومتها روی هر فاز قرار میگیرند و توسط یك مدار كنترلی بطور اتومات تغییر میكنند.
برای انتقال انرژی باد به ژنراتور از مین گیربكس استفاده میگردد.
عموما توربین های بادی از لحاظ دور به سه دسته تقسیم میشوند:
1- دور ثابت
2- دور متغییر
3- دو دوره
توربین های این نیروگاه از نوع دور ثابت هستند.
دور پره 28 دور در دقیقه و دور ژنراتور 1600 دور در دقیقه است. گیربكس طوری طراحی گردیده است كه ورودی آن متغییر ولی خروجی آن ثابت باشد.
اگر باد از مقدار معینی بیشتر گردد تولید برق بطور اتومات قطع میگردد بطوری كه اگر سرعت باد 5 متر در ثانیه باشد تولید شروع میگردد و در 16 متر بر ثانیه تولید حداكثر است و نهایتا در 25 متر در ثانیه تولید بطور اتومات قطع میگردد تا به اجزا واحد آسیب نرسد.
البته شرایط بالا با شرط ایزو میباشند (فشار 1 اتمسفر و دمای 25 درجه) و در جوی سایت بینالود ( 1550 متر ارتفاع از سطح دریا) فول تولید در سرعت 14 متر در ثانیه بدست می آید.
شرایط راه اندازی و تولید:
در زمان راه اندازی ژنراتور ابتدا بصورت موتور به را می افتد و تا زمانی كه سرعت آن به سنكرون برسد ادامه دارد. در این زمان تغذیه موتور قطع میگردد و به صورت ژنراتور به كار خود ادامه میدهد.
پره ها:
پره ها طوری طراحی شده اند كه بطور اتومات تا 90 درجه تغییر پیدا میكنند(پیچ كنترل(
كلا برای توقف و ترمز واحدها دو روش وجود دارد:
الف- در نوك پره ها پره ای دیگر موجود است (پره آیرودینامیكی) كه از نوك پره اصلی فاصله دارد و تغییر حالت آن موجب توقف پره های اصلی میگردد ( ترمز دینامیكی)
ب- پیچ كنترل: در این سیستم تمام پره تغییر وضعیت میدهد و نسبت به روش قبلی مدرنتر است. برای بهره بردای كامل پره طوری قرار میگیرد كه بیشترین سطح تماس را باد داشته باشد و همچنین در مواقعی كه طوفان است و یا به خاطر سرویس نبای واحد به كار خود ادامه دهد پره ها طوری قرار میگیرند كه كمترین سطح تماس را باد داشته باشند.
در نیروگاههای بادی بر خلاف نیروگاه گازی انژی ورودی در اختیار ما نیست بلكه برای كنترل شرایط بایستی از وضعیت پره ها استفادده كنیم.
اتاقك یا ژنراتور میتواند 360 درجه به دور خود گردش كند و كابل ارتباط دهنده آن طوری است كه میتواند تا 4 دور به دور خود بپیچد و پس از آن بطور اتومات باز میگردد.
تمام فرمانهای اجرایی به واحد توسط واحد كنترلی كوچكی كه در بالای اتاقك است انجام میگیرد و از سنسورهای مختلفی تشكیل شده است و پارامترهای مختلف را تحت كنترل دارند.
در هنگام طوفان كه سرعت باد بسار زیاد است واحد كنترل به یا به موتورها فرمان داده و آنها با چرخش ژنراتور به حول خود باعث میشوند تا ژنراتور در حالت پشت به باد قرار گیرد و از طوفان در امان باشد.
تمام قسمتهای كنترلی به صورت اتومات انجام میگردد و اپراتور فقط بر كاركرد قسمتها نظارت دارد و تمام اطلاعات به طور لحظه ای ثبت میگردد و در حافظه كامپیوتر ذخیره میگردد.
تغییر دور ژنراتور بین 1500 تا 1650 دور است و تغییر دور پره بین بین 28 تا 30 دور است.
طول پره ها 23.5 و طول برج 40 متر است و وزن هر پره 1.5 و وزن برج 40 وناسل 21 تن است.

نوع مطلب : نیروگاه، 
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 10 اسفند 1389
سعید رحمانی