تبلیغات
مهندسی برق - افزایش كارآیی كنتاكتهای تپ چنجرهای On-Load به كمك كنتاكتهای جدید
 
مهندسی برق
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید رحمانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

حركت به سمت خصوصی سازی در صنعت برق تولیدكنندگان برق را به استفاده بهینه و بسیار كارا از تجهیزات موجودشان ترغیب می كند . لذا در راستای این سیاست در حال حاضر توجه ویژه ای به كیفیت تجهیزات مورد استفاده و بهبود عملكرد و افزایش فاصله زمانی تعمیر و نگهداری توسط تولیدكنندگان مبذول می شود

افزایش كارآیی كنتاكتهای تپ چنجرهای On-Load به كمك كنتاكتهای جدید

حركت به سمت خصوصی سازی در صنعت برق تولیدكنندگان برق را به استفاده بهینه و بسیار كارا از تجهیزات موجودشان ترغیب می كند . لذا در راستای این سیاست در حال حاضر توجه ویژه ای به كیفیت تجهیزات مورد استفاده و بهبود عملكرد و افزایش فاصله زمانی تعمیر و نگهداری توسط تولیدكنندگان مبذول می شود .

از آنجا كه ترانسفورماتورهای قدرت یكی از گرانترین تجهیزات در صنایع برق می باشند ، لذا تولیدكنندگان برای كاهش هزینه های سرمایه گذاری سعی می كنند ترانسفورماتورهای قدرت خود را در وضعیت اضافه بار نسبت به مقادیر نامی آن قرار دهند. این اضافه بار باعث افزایش درجه حرارت ترانسفورماتور و سایر بخشهایی كه جریان از آن عبور میكند می شوند . یكی از حساسترین قسمتها كنتاكت های تپ چنجر های زیر بار می باشند كه با افزایش درجه حرارت ، تخریب و به حالت زغالی درمی آیند .

برنامه های وسیع تحقیقاتی برای رفع این مشكل اجرا شده است و آخرین تكنولوژی كه در مرحله آزمایش و پیاده سازی عملی بسیار موفق بوده است ، روشی است كه توسط نیكولز برای شركت گاز و برق پاسیفیك انجام شده است .

در بررسیهای اولیه ای كه نیكولز بر روی كنتاكتهای سوخته انجام داده است این نتیجه را داده است كه طرح جدید كنتاكت ها باید دارای هدایت الكتریكی و حرارتی بالاتر ، مقاومت بالاتری در برابر جوش خوردن و در برابر سائیدگی مكانیكی داشته باشد . در این طراحی نیكولز در نظر داشت كه طرح مورد نظر قابل انطباق برای انواع تپ چنجرها باشد .

برای اینكار طرح استفاده از كنتاكت های با پوشش نقره بالا و ایجاد كنتاكت هایی با مقاومت خیلی پائین ELR ارائه شد. برای ایجاد این روكش ابتدا با استفاده از سلف فركانس بالا این آلیاژ نقره ای بر روی كنتاكت جوش خورده است و سپس مقادیر اضافی آن ماشینكاری شده است . این سطح نقره ای باعث ایجاد مقاومت كم و تماس استاتیكی بهتری برای كنتاكت های كلید می شود .

این طرح در پروژه های مختلفی مورد استفاده واقع شده و باعث جلوگیری از تخریب كنتاكتها و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری در دوره های زمانی كوتاه شده است .

نوع مطلب : ترانس، 
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 13 اسفند 1389
سعید رحمانی